انواع سقف کاذب

سقف کناف ثابت

سقف کاذب کناف ثابت خود به دو صورت میباشد : سقف کاذب کناف طرح دار و سقف کاذب کناف یکپارچه
سقف کاذب کناف طرح دار به معماران این قابلیت را میدهد که در طراحی کناف هنر و خلاقیت خود را به واقیعت تبدیل کنند
در سقف کاذب کناف یکپارچه هیچ گونه درزی وجود ندارد و پس از نصب نهایی درزها را بطونه میکنند

رابیتس چیست؟

رابیتس به توری‌های فولادی مشبکی گفته می‌شود که پیش از گچ‌کاری نهایی و به منظور زیرسازی اجرا می‌شوند. توری‌های رابیتس با مفتول یا سیم‌های مخصوص رابیتس ‌بندی به شبکه‌ی فرعی متصل می‌شوند. البته جهت ثابت نگه داشتن آن‌ها میله‌های افقی و عمودی هم روی سقف ضروری هستند. در صورتی که سطح زیرین رابیتس از جنس چوب باشد، از میخ یا منگنه برای محکم کردن توری فلزی به آن استفاده می‌شود. رابیتس این امکان را فراهم می‌کند تا سطح زیرین آن را به خوبی بپوشانید و جذابیت اصلی آن برای کسانی که به سراغش می‌روند، اجرای طرح‌های زیبا روی سقف است. سرعت اجرای رابیتس زیاد است و مصالح مورد نیاز آن هم خیلی راحت پیدا می‌شوند و کاملا در دسترس هستند. اگرچه مدت‌ها است که از رابیتس در ساختمان ‌سازی استفاده می‌شود و شاید معایبی مثل مصرف زیاد گچ و وزن بالا هم داشته باشد، اما هنوز هم در بسیاری از موقعیت‌ها و مکان‌ها انتخاب اول است. ویژگی مهم رابیتس این است که اکثر ملات‌ها خیلی راحت به آن می‌چسبند و ترک نمی‌خورند. رابیتس‌ها در دو نوع مسطح و برجسته وجود دارند و به کمک آن می‌توانید هر طرحی که بخواهید را روی سقف اجرا کنید.

سقف کاذب رابیتس
الف – مقایسه کناف و رابیتس از نظر زمان اجرا : در سیستم رابیتس کاری و گچ کاری جهت سقف کاذب ، کار در سه مرحله انجام میشود ( جوشکاری – بستن صفحات رابیتس – گچ کاری ) ، که در سیستم کناف (ساخت و ساز خشک ) نیازی به جوشکاری وجود ندارد ( اتصالات سقف کاذب کناف به صورت پیچ و میخ به سقف اصلی متصل میشوند ) ، همچنین عملیات گچ کاری مستلزم صرف زمان جهت خشک شدن و همچنین خروج نخاله های ایجاد شده مربوط به آن است. در این مقایسه مشخص میگردد که از نظر زمانی سرعت اجرای سقف کاذب کناف ،بسیار بالاتر است.

ب – مقایسه کناف و رابیتس از نظر هزینه اجرا : مقایسه این دو سیستم از نظر هزینه های اجرایی، همواره با اختلاف نظر های زیادی میان طرفداران هر کدام از این دو ، همراه است ، اما با دیدی منصفانه و جامع ( درصورتی که تک تک پارامتر های مستلزم هزینه در شرایط برابر بررسی شود ) می توان گفت : هر دو نوع سقف کاذب یاد شده از لحاظ هزینه ظاهری ، نزدیک به هم می باشند ، اما اگر “زمان” را به عنوان پول در نظر بگیریم ، هزینه های مربوط به برق و جوشکاری ، حمل و نقل به دلیل حجم بیشتر مصالح مربوط به سقف رابیتس ،تخلیه نخاله های ساختمانی پس از کار و نظافت آن و … قابل توجه و تامل می باشند. و در یک جمله میتوان گفت : هرچند هزینه های ظاهری هر دو نوع سقف کاذب در یک محدوده است ، اما هزینه های جنبی رابیتس و گچ از کناف بیشتر است .

ج – مقایسه کناف و رابیتس از نظر وزن بار مرده : از نظر مقایسه وزن حاصل از بار مرده سقف کاذب کناف و رابیتس ، سبکی قابل توجه کناف بدیهی خواهد بود.

د – مقایسه کناف و رابیتس از نظر ترمیم پذیری و سهولت در تغییرات : در ساختمانها پس از گذر زمان ، ممکن است لوله های تاسیساتی عبور کرده از سقف کاذب به تدریج فرسوده و در مواردی به نشت مایعات بیانجامد. همچنین مشاهده میشود ، پس از گذر 10 الی 15 سال از عمر یک واحد مسکونی تمایل به تغییرات دکوراسیون ( باز سازی ساختمان ) احساس میشود.
در این شرایط نیز برتری با کناف خواهد بود ، زیرا سقف کاذب کناف ( در مقایسه با رابیتس ) به سهولت بیشتری قابل باز و بسته کردن ، ایجاد دسترسی و ترمیم کردن است.

ه – تعداد نفرات اجراکننده : همانطور که بیان شد کار سقف کاذب رابیتس و گچ با سه گروه ( جوشکار – رابیتس بند – گچ کار ) یا نهایتا دو گروه ( جوشکار و رابیتس بند – گچ کار ) قابل اجراست که همین فرایند در کار اجرای سقف کاذب کناف فقط با یک اکیپ دو نفره برای هر واحد قابل اجرا می باشد.

و – مقایسه کناف و رابیتس از نظر کیفیت : در این مقایسه نیز اگر منصف باشیم خواهیم گفت : اگر کار کناف توسط اکیپ ماهر انجام شود از نظر کیفیت عاری از هر گونه نقص و مشکل خواهد بود اما اگر با رعایت استاندارد ها و ضوابط انجام نشود و در مراحل نصب از گروه باتجربه استفاده نشود ، نمیتوان توقع نتیجه مطلوب را داشت .
به طور کلی وقتی تمام تمرکز کارفرما روی پایین آوردن قیمت تمام شده باشد و تمرکز توجه از کیفیت و تجربه و مهارت های مدیریتی و اجرایی پیمانکار برداشته شود ، انتظار کیفیت ، عاقلانه نیست.

ز- مقایسه کناف و رابیتس از نظر تناسب با باز سازی ساختمان : به جرات می توان گفت در زمینه باز سازی ساختمان نیز به دلایلی که بیان شد ، کناف حرف اول را میزند ( عدم استفاده از جوشکاری و آسیب به سرامیک و شیشه و .. ، سرعت بالا ، تعداد نفرات کم ، سرعت بسیار بالاتر و رنگ پذیری کار بلافاصله پس از پایان )

نمایش بیشترنمایش کمتر

سقف کناف متحرک و یا مشبک

سقف های کاذب مشبک کناف، از شبکه سازه های سپری (T شکل) و تایل های سقفی تشکیل می شوند. شبکه مذکور به وسیله آویزهای قابل تنظیم، به سقف اصلی متصل گردیده و تایلی ها به صورت وزنی درون این شبکه قرار می گیرند. فضای خالی پشت سقف کاذب، امکان استفاده از لایه عایق را فراهم نموده و بدین ترتیب می توان به مشخصات عملکردی نظیر جذب صوت بالا دست یافت. ویژگی های مثبت فراوان این نوع سقف کاذب باعث گسترش استفاده از آن در فضاهای اداری،تجاری،درمانی و آموزشی شده است. این نوع سقف را می توان به تنهایی یا در ترکیب با سقف کاذب یکپارچه کناف اجرا نمود

سقف کاذب گریلیوم

ویژگی‏ های کلیدی انتخاب گریلیوم سلولی :
سهولت ترکیب با دیگر انواع سقف کاذب، سهولت دسترسی به پشت سقف، مونتاژ سریع، عدم نیاز درز انقطاع، بسیار آکوستیک با توجه به ساختار سلولی، قابل شستشو، پایایی طولانی و پنهان سازی سایر متعلقات سقف در پشت گریلیوم (دریچه، کانال، دتکتور، اسپرینکلر، سیستم روشنایی و)…

مشخصات فنی کلیدی گریلیوم سلولی :
• متریال گریلیوم سلولی :
کویل آلومینیوم آلیاژ 3105 سختی 16/14 با ضخامت 0/4 mm تا 1/5 mm
• رنگ گریلیوم سلولی :
رنگ پودری الکترواستاتیک (Powder Coating) رباتیک به ضخامت 60 µm تا 80 µm مطابق با رال استاندارد اروپا
رنگ کوره‏ای مایع
• ابعاد رایج گریلیوم سلولی :
تیپ A50: نمای چشمه 10 mm و ارتفاع 50 mm
ابعاد چشمه: (190×190)mm, (140×140)mm, (110×110)mm, (90×90)mm, (65×65)mm, (40×40)mm
تیپ B50: نمای چشمه 20 mm و ارتفاع 50 mm
ابعاد چشمه: (180×180)mm, (130×130)mm, (100×100)mm, (80×80)mm, (55×55)mm
تیپ C48: نمای چشمه 15 mm و ارتفاع 48 mm
ابعاد چشمه: (185×185)mm, (135×135)mm, (105×105)mm, (85×85)mm, (60×60)mm, (35×35)mm
تیپ C90: نمای چشمه 15 mm و ارتفاع 90 mm
ابعاد چشمه: (285×285)mm, (185×185)mm, (135×135)mm, (105×105)mm
• وزن گریلیوم سلولی :
وزن در هر متر مربع حداقل 1/80 kg و حداکثر 6/10 kg

مشخصات عملکرد گریلیوم سلولی :
آکوستیک، مقاوم در برابر حریق، ضد خوردگی و قارچ، قابل شستشو، ضد خش، دافع گرد و خاک، قابل بازیافت
سیستم زیرسازی و نصب سقف کاذب گریلیوم سلولی :
پروفیل نبشی (20×20 mm, 30×30 mm, 50×15 mm)، آویز قابل رگلاژ و فنر دوبل
کاربردهای رایج سقف کاذب گریلیوم سلولی :
مراکز اداری، تجاری، ورزشی، صنعتی، آموزشی، پتروشیمی، مسافربری، درمانی، مترو، مسکونی و

سقف کاذب گریلیوم از انواع سقف های باز می باشد که نمای آن بصورت حفره های مربع یا مستطیل شکل دیده می شود، این حفره ها از ابعاد 3*3 سانتیمتر تا اندازه 60*60 سانتیمتر تولید می گردد, اندازه حفره ها با توجه به ابعاد آن تغییر می نماید. تیپ های مختلف گریلیوم از پرسکاری، خمکاری و رنگ آمیزی ورق های مختلف به ضخامت های 0/4 و 1/5 میلیمتر تولید میگردد. این سقف با توجه به حفره هایش از خاصیت آکوستیکی بالایی برخوردار است .

نمایش بیشترنمایش کمتر

سقف کاذب چوبی

عناصر دوست دار محیط زیست و پایدار مانند سقف چوبی در طراحی داخلی توجه عده زیادی از مردم را به سوی خود جلب کرده است
سقف چوبی برای خانه هایی که دارای طراحبی داخلی با تم طبیعت است محبوبیت بیشتری دارد.
طرتحان با سقف چوبی مفاهیم طبیعی محیطی ارامش بخش و گرم را در ذهن بیننده ایجاد میکنند.
با توجه به شرایط آب وهوایی وسبک خانه از سقف چوبی استفاده میشود.
سقف چوبی برای ساخت ویلا و یا الاچیق های چ.بی در محوطه حیاط کاربرد دارد.

سقف کاذب آکوستیک یا جاذب صوت

تجربه زندگی ارام با عایق های صوتی و ساختار های جاذب صوت کناف
شنیدن صدای پرندگان یا صدای نسیم که در برگ درخنتان میپیچد برای بیشتر شهرنشینان به رویایی بدل شده که به ندرت روی میدهد. بسیاری از شهرنشینان ترجیح میدهند که در هر فرصت که پیش آید از هیاهوی شهر و صدای ماشین و عملیات ساختمان دور باشند و در محیطی آرام زندگی کنند

سقف کاذب آلومینیومی و دامپا

سقف کاذب دامپا از فرم دادن ورق کویل الومینیومی در مدلهای 100 میلی متری و 200 تولید میگردد
ویژگی های کلیدی انتخاب دامپا :
سهولت دسترسی به پشت سقف عدم نیاز در انقطاع آکوستیک قابل شستشو تمکان نور پردازی خطی جلوگیری از اتلاف دما پایایی طولانی و اقتصادی بودن قیمت تنوع رنگ .

سقف کاذب پی وی سی

سقف کاذب پی وی سی هم نوع دیگری از سقف کاذب است که طی مدتی کوتاه جای خود را در دل سازه های مهندسی باز کرد و بعنوان یک ساختار همانند سقف کاذب کناف مورد علاقه مندی قرار گرفت.
سقف های پی وی سی از جنس پلاستیکی سخت به نام پلی وینیل کلراید که بخش اصلی نولید ان میباشد تولید میشوند تولید این سازه به صورت شیمیایی . حرارتی انجام میگیرد. تنوع رنگ و طرح در سازی های پی وی سی آنها را بیشتر محبوب کرده است.

سقف کاذب آی گلس

سقف کاذب آی گلس به عنوان یکی از منحصر به فرد ترین سیستم های سقف کاذب می باشد که از تنوع طرحی و رنگی بسایر بالا برخوردار می باشد در این سقف ها از متریالهای ویژه ای مانند شفاف آکرلیک به کار برده شده است و از داخل مجهز بع نور پردازی گشته است.

سقف کاذب ترکیبی

سقف کاذب ترکیبی که از ترکیب اجرا چند نوع سقف کاذب در کنار هم میباشد که در قالب یک طرح هندسی منظم و غیر منظم میباشد برای اجرای سقف ماذب ترکیبی ایتدا زیر سازی مناسبی را ایچاد میشود سقف کاذب ترکیبی معمولا در فضا های وسیع اجرا میشود تا زیبایی خود را نشان بدهد

تاریخچه سقف کاذب

سقف آویز برای اولین بار در اواسط قرن چهاردهم میلادی در ژاپن با هدف زیبایی معابد استفاده شد و در ادامه در اواخر قرن پانزدهم میلادی نیز انگلیسی ها به منظور آکوستیک نمودن سالن های تئاتر از این سیستم استفاده کردند.
در اویل قرنبیستم میلادی آمریکایی ها برای پوشش سقف های تالار های بزرگ خود از سیستم تایل و نکهدارنده های ویژه استفاده نمودند در این سیستم در صورت نیاز به تعمیر سقف یا اداوت زیر آن مکان دسترسی به فضای زیرین سقف نبود مگر اینکه از کناره های سقف اقدام به باز کردن کل سفق میشد و بعد از انجام تعمیرات سپس تمام تایل ها محدد نصب میگشت

محل مناسب برای نصب سقف کاذب

 

1.میزان دمای محل تایل‌ها مهم است و باید بین ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتی گراد باشد.
یک روز (۲۴ ساعت) قبل از شروع کار، تایل‌ها باید در مکانی که سقف کاذب می خواهد نصب شود، قرار گیرند. 2
3 هیچ وزنی نباید روی تایل‌ها باشد و برای همین مجری نصب باید دقت داشته باشد که ایزولاسیون های صوتی، اسپری‌هایی مثل اسپری فوم و … را داخل سقف کاذب نگذارد.
4 یکی از نکاتی که بسیار اهمیت دارد تمیز بودن عدم وجود لک و آثار کثیفی روی تایل‌هاست، برای همین مجری نصب سقف کاذب باید از تمیزی دستان خود اطمینان حاصل کند.
5 اصولاً ابعاد محل نصب سقف کاذب باید مضربی از ۶۰ سانتی متر باشد، اما در مواردی که مجری نصب سقف کاذب با خلاف این امر مواجه شد باید از تایل‌هایی که برش‌خورده و قطعه قطعه هستند استفاده کند

مزایای استفاده از سقف کاذب

سقف های کاذب داراری خرابکاری در محیط نیستند و به سرعت نصب خواهد شد و به علاوه اینکه این نوع سقف ها در برابر رطوبت مقاوم بوده و دیگر در سقف شاهد ترک های گوناگون نخواهید بود سقف کاذب از سقف اصلی پایین تر بوده و همچنین فشاری از بالا به ان وارد نمیشود و عموما برای علل مختلف از جمله کاهش ارتفاع بذلیل جلو گیریر از اتلاف حرارت و رطوبت عبور تاسیسات اکوستیک نمودن صدا نور پردازی های تو کار مانند نور مخفی و یا پواشندن تیر های سقف اصلی از آن استفاده میشود در صورت عدم اتصال مناسب فریم سقف کاذب با سقف اصلی و یا دیوار های جانبی در صورت فشار ها و یا خطراتی همجون زلزله ممکن است به سقف کاذب و یا سقف اصلی آسیب وارد شود از دیگر مزایای سقف های کاذب می توان به کاهش اهداد نیروی کار در چروژ] هزینه پایین نسبت به دیگر سقف های کاذب (گچ ورابیتس چوب و …) دقت بالا کاهش مصرف انرژی در ساختمان مقاوم در برابر زلزله به دلیل ساختار مفصلی پوشش تاسیسات زیر سقف اصلی ساختمان دسترسی آسان به تاسیسات در واقع نیاز به تعمیر و باز سازی سبک سازی در ساحتمان بخصوص در برج ها قابلیتاجرای انواع پوشش روی سقف تمام شده (بلکا رنگ کاغذ دیواری)امکام اجرا به صورت دکوراتیو (اشکال دایره منحنی و غیره )قابل استفاده بودن فضا بلافاصله پس از اتمام اجرا اشاره کرد

معایب استفاده از سقف کاذب

 

الان دوره ای شده که هر کی بخواد سقف کاذب بزنه اولین کزینه مورد نظرش سقف کناف است شاید برای شما ههم این شوال پیش امده باشد که سقف های کناف ممکنه عیبی هم داشته باشند
جواب اینه بله البته اگه درست اجرا نشن که خیلی وقتها هم همین جوریه متاسفانه در این مطلب میخواهیم درباره این نوع مشکلات و معایب سقف کناف با هم حرف بزنیم همون طور که کفتیم سقف کناف معایبی دار که این معایب در صورتی به وجور میاد که درست اجرا نشده باشد در واقع این مشکلت عمدتا عیب ذاتی خودکناف نیست و ناشی از اجزای ضغیف اسن در ادمه ب به 5 تا از این معایب می پردازیم :

عدم مقاوت نسبت به رطوبت :

سقف کناف در برابر آب مقاوم نیست البته صفحه کناف ضد آب هم داریم که در مخیط های مرطوب استفاده میشود در صورت استفاده از ایم مدل کناف مقاونت سقف در برار بخار آب بسیار زیاد میشود

عدم مقاوت به ضربه :

سقف کناف در برابر ضربه مقاوم نیست اما اگه اون رو گچ اندو کنین خیلی مقاومتر میشه درسته که کناف در برابر ضربه ضعیف است اما اگر بعد از نصب بشکنه یا سوراخ بشه قابلیت ترمیم دارد

پخش گرد وغبار :
همیشه اجرای سقف کاذب مقداری زیادی گرد و غبار تولید میکند که به راحتی در منزلتون پخش میشه این غبار های به نقاطی دور تر از محل اجرای کار هم میرسن در نتیجه بعد از اتمام کناف کاری کل محیط رو باید تمیز کنید این مساله میتونه روی هزینه های شماتاثیر کذار باشه

اجرای کناف نیاز به تیم حرفه ای تر داره :

باید اکیپ کارتان حرفه ای باشه و از تجهیزات پیشرفته استفاده کنه چرا که تیم آماتور کیفیت نهایی کار رو بسیار پایین میاره اینجا مشکل حاد از مابقی سقف های کاذب است به بیان بهتر در کار کناف نسبت به خیلی از خدمات ساختمانی حساسیت اجرا بالاتر و ارزش اکیپ حرفهای مملوس تر میشود

اهمیت کیفیت متریال کناف کیفیت متریال کناف و بطور ویژه سازه های اون که از جنس چپروفیل های سبکه . صفحات اون در استحکام سقف کناف اهمیت زیادی دارن به بیان بهتر اگه میفیت متریال کناف شما مغوبه نباشه سقف شما به مرور زمان شکم میده و یا ترک میخوره این مساله مطلوب هیچ کس نیست مشکل اصلی هم اینه که در بازار اختلاف کیفیت زیادی در متریال کنناف دیده شده

حالا کا چی کار کنیم ؟

راهکار ساده است تنها کاری مه باید انجام بدید اینه که جزئیات اجرایی کناف رو در قرار داد بیان کنید بعد از اون هم متریال ودتون رو با جزئیات اجرایی که از قبل با کناف کار توافق کردید کنترل کنین همین

اولین کاری که انجام میدین اینه که برای کارتام حتما قرارداد بنویسین همون طور که گفتیم از پیمانکار بخواهید تا جزئیات اجرایی کناف هم پیوست این قرار داد کنه و بر طبق همون عمل کنه تا زمانی که جزییات اجرا و متریال مشخص نیست قرار داد نبندید

نمایش بیشترنمایش کمتر

نور پردازی سقف کاذب

 

به طور کلی نور پردازی در دکوراسیون داخلی بسیار مهم است زیرا باعث بهتر دیده شدن فضا و دیزاین منزل شده و زیبایی آن را دو چندان میکند امروزه برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل از نور مخفی سقف استفاده میشود و طرح های آن نیز مورد توجهمردم قرار گرفته است.

جدید ترین انواع مدل نور مخفی سقف منازل

نور پردازی فضای داخلی منازل موجب زیبا تر شده محیط میشوند و همین امر موجب شده تا به عنوان یک شاخصه مهمس از دیزاین هر خانه مدرن و لوکس را به خود اختصاص دهد

یکی از روش های جدید در نور پردازی که بسیار مورد توجه طراحان و مردم میباشد نور مخفی سقف است در واقع نور پردازی در رنگ های مختلف در طرح سقف کاذب برای نقاط مختلف منزل و در طرح کناف برای سقف ساختمان های کسگونی و تجاری صورت میگیرد بهترین بخش هر خانه برای نور پردازی سقف خانه میباشد اتمروزه به دلیل تنوع در سقف کاذب و مناف دست طراحان برای اجرای طرح های مدر و خاص برای نور پردازی مخفی در سقف باز است

در طراحی داخلی یک خانه تمام مکان ها و فضاها مهم هستند و نمیتوان کفت که بخشی از خانه نسبت به بخش دیکر آن ارزش بیشتری دارد استفاده از نور های رنگی به جای اینکه از نور به طور گسترده در فضا استفاده میشود.
لابی و یا چارکینگ خانه جزء مکان هایی هستند مه به آن ها توجه نمیشد ویا کمتر مورد توجه قرار میگیرنداما طراحی داخلی چنین مکان هایی نیز مهم است که این امر نیز امروزه مورد توجه طراحان ومردم قرار کرفته است و با نور پردازی مخفی سقف میتوان فصایی جذاب و خاص را در پارکینگ و ورودی منزل پیاده سازی کرد

در ادامه تصاویری از نرو پردازی سقف در طراحی دکوراسیون داخلی تمام مکان های یک منزل را مشاهده خواهید کرد.

نمایش بیشترنمایش کمتر

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *